Rapport från Stockholms modevecka
Det har nyligen varit modevecka i Stockholm och våra svenska designers presenterade kommande kollektioner. Att kika på nyheter inför hösten och vintern 2010/2011 känns onekligen lite konstigt nu när man går och väntar på våren. För egentligen vill man stoppa undan allt vad höst och vinter heter långt bak i garderoben, inte sant? Men jag tänkte ändå rapportera lite kort om vad vi kan vänta oss till nästa höst och vinter, inte minst för att få ett hum om vad man bör spara i garderoben och vad man bör kika lite efter på utförsäljningar och reor.
Höstens absolut hetaste plagg är shearlingjackan i bikermodell. Gärna i grått men även i svart. Det bästa med det här plagget är att det är både varmt och snyggt på samma gång. En vinnare helt enkelt! Acne presenterade flera snygga shearlingjackor på både dam- och herrsidan.
Den hetaste trenden är huvjackan som ska synas ordentligt under kavajen eller kappan. En huvjacka, eller hoodie, ger en sportig och avslappnad look och är en trend som man kan anamma redan nu i vår tycker jag!
Färgskalan är, som oftast när kylan kommer, mörk och färger som svart och nyanser av grått dominerar. Men jag såg även lite färgstick på catwalken, bland annat grönt, lila, rött, orange och senapsgult, ofta i kombination med grått. Whyred visade rött och orange matchat med grått - en ursnygg kombination!
En av mina favoriter från Stockholms modevecka är en enkel men samtidigt detaljrik och lätt färggrann look från Filippa K. En grå kappa med lagom längd, fiskbensmönstrade strumpbyxor och ett par röda skor! Elegant och snyggt!
Det var lite om nästa höst och vinter men först en lång vår och sommar tack!
2010.02.09