Mönstermani!
En het trend i sommar är mönstrat och här finns det en hel del att välja på! Det är också trendigt att använda flera olika mönster samtidigt. En blommig bikinitopp är till exempel urhet tillsammans med en leopardmönstrad underdel. Och en svart/vit etnomönstad kjol passar finemang ihop med ett batikfärgat linne. Här är några av mina favoritmönster för sommaren!
Etnomönstrat - Givenchy är modehuset som står för inspirationen här med sina Aztek- och zig-zaginspirerade svart/vita mönster. Matcha med starka neonfärger!
Rutigt - När Chanel visade upp en bordsduksrutig bikini på catwalken var det avgjort. Rutigt är sommarens hetaste kort när det gäller badkläder! Både sexigt och sött på samma gång, dessutom hett till solbrännan! Jag har sett liknande bikinis i både svart/vitt och rött/rosa på H&M och en blå/vit-rutig variant inne på Accessorize.
Paisley - Paisley är en sommarfavorit och gör sig allra bäst på klänningar, blusar och kjolar i skira tyger. Ursnyggt tillsammans med ett par bruna remsandaler och en stråhatt!
Blommigt - I sommar är blommiga ben allra hetast. Satsa på leggings, jeans eller varför inte shorts! Matcha med retrofärger och virkade plagg för en skön bohemisk look.
Zig-zag - Ett par stickade byxor i ett multigfärgat zig-zag mönster från zig-zag mönstrets mästare Missoni är ett hett kort i sommar! Med ett par sådana behöver man inte mycket mer, ett enkelt linne och ett par stora solglasögon räcker för en hög chic-faktor.
Batik - Batik är liksom paisley något man oftast blir mer sugen på när det är soligt och varmt ute. I sommar är det hetare än på länge och många designers har visat upp trenden på catwalken. Blumarine är en designer som jag tycker du ska spana in för inspiration!
2010.05.17