Säsongsbyte i garderoben!
Nu är det snart dags för säsongsbyte i garderoben. Höstkläderna ska fram och sommarkläderna ska hängas undan. I samma veva kan det också vara bra att göra en liten garderobsstädning. Den här veckan kommer jag med några smidiga tips att ta till samt lite tankar kring basgarderoben.
Många frågar mig hur man bygger upp en bra basgarderob. Först och främst tycker jag man ska tänka behov och smak. Vilka behov finns det samt vilka kläder passar min stil och kropp, vad gillar jag? Personligen är jag ingen LBD-tjej (LBD = little black dress), så en sådan har ingen given plats i min basgarderob. Jag satsar hellre på ett par schysta läderleggings och en topp än ett läckert svart fodral. Summa summarum, se över dina behov och gör en lista. Min basgarderob består till stor del av svarta jeans, läderleggings, skinnjacka, bastoppar i svart/vitt/grått och sköna boots.
För att göra garderoben så överskådlig som möjligt brukar jag sortera toppar för sig, stickat för sig, byxor för sig och så vidare. Jag ser också till att rensa rätt ofta, plagg jag inte använt på ett tag lägger jag undan. Att ha det ordnat i garderoben förenklar verkligen varje morgon. Häng fram favoritplaggen så slipper du leta. Förvara mindre saker som vantar och halsdukar i lådor. Att hålla fräscht är också viktigt! Små påsar av lavendel i garderoben håller bland annat malen borta. Jag brukar lägga in en eller två bland mina stickade tröjor. Lavendelpåsar finns till exempel att köpa hos Twilfit eller så kan du göra egna med torkad lavendel, lite tyg och band att knyta med.
"En-in-en-ut"-regeln, bästa regeln för att slippa kaos i garderoben. Dessutom ett bra argument att använda mot sig själv för att inte fylla på garderoben i onödan. Det vill säga köper man något nytt måste man också rensa ut något man redan äger. Jag till exempel gillar boots, men eftersom jag har några par redan så får ett par åka till välgörenhet eller kompisar om jag nu "måste" köpa ett nytt par.
Smycken då? Ligger alla smycken i smyckeslådan blir det lätt så att man glömmer bort dem. Jag lägger mina favoriter på en vacker bricka, då ligger de tillgängliga att bara ta på varje dag! Då och då byter jag ut gamla favoriter mot nya. De jag inte använder för stunden får ligga och vila i ett större smyckesskrin.
2011.08.22